Multivilla Gayrimenkul inşaatçıdan
+90 (242) 512 20 32
+90 536 985 34 28

Antalya’da kültürel yaşam ve eğlence

Akdeniz bölgesinin batı bölümünde geniş bir yüz ölçümü üzerine kurulan Antalya, 2.222.562 kişilik nüfusa sahip ve Türkiye’nin beşinci en büyük ilidir. Kozmopolit bir ilimizdir. Akdeniz iklim özelliklerini taşıması, tropik meyve yetiştiriciliğinin gelişmesinde etkili olmuştur. Ilıman iklimi seracılığın ve tarımında yaygınlaşmasını sağlamıştır. Akdeniz kıyısına geniş bir kıyı şeridine sahip olmasına rağmen balıkçılık çok yaygın bir geçim kaynağı şekli değildir. Son yıllarda kurulan balık üretim çiftlikleri bir nebzede olsa bu alanda hareketlilik sağlamıştır. Tarihin birçok savaşlarına ve zaferlerine ev sahipliği yapmış, kültür turizminde de hizmet veren nadide illerimizdendir. Anadolu’nun en eski tarihi eserleri, Eski Taş Çağı zamanından kalma ilk yaşam kalıntıları olarak da bilinen, Antalya’nın kuzeyinde Toroslarda bulunan Karain Mağarasında bulunmuştur. Pek çok Uluslararası organizasyona ev sahipliği yapıyor olması ülke tanıtımı için gizli bir misyon üstlendiğinin göstergesidir. Görülecek hem tarihi hem de birçok doğal oluşumlu coğrafi yerlerini keyifle gezebilirsiniz. Kültür merkezinin yanı sıra aynı anda hem kış hem de yaz sporlarını yapabileceğiniz tek ilimizdir. Yaz sporları, parasailing, paragliding, rafting, tracking gibi adrenalini yüksek sporların yanı sıra doğa içerisinde veya sahilde sağlıklı yaşam için yürüyüşlerde yapabilirsiniz. Turizm kenti olması şehir merkezlerinde veya yazlık bölgelerde Osmanlı ve Türk mutfağının yanı sıra Dünya mutfağı lezzetlerini de tatmanıza olanak vermektedir. Mutlu ve başarılı bir hayat öyküsünün başlangıç yeridir.

Antalya’da gezilecek yerler

Antalya zengin tarihi, el değmemiş doğası ve her mevsim hava sıcaklıklarının normalin üzerinde olması nedeniyle iç ve dış turizmde tercih edilen metropol bir şehrimizdir. Tarihten günümüze kadar güzelliğini koruyan, zamanının modern mimarisiyle inşa edilmiş antik siteleri ve modern otel kalıntılarıyla kent mistik bir hava içerisindedir. Bu tarihi kalıntıları Akdeniz’in mavilikleri eşliğinde gezebiliyor olmanız da hikâyenize ayrı bir mistisizm katıyor.

Antalya’nın tarihi eserleri:

• Antalya Kalesi şehrin korumaya uygun deniz kıyısında inşa edilmiştir.

• Tarihi Aspendos antik tiyatrosu

• Alanya kalesi, Kızıl kule ve tarihi Alanya Tersanesi

• Kemer Phaselis antik kenti

• Karain Mağarası

• Düden Şelalesi, Titreyen göl, Damlataş mağarası, Dimçayı Mağarası, Sapadere kanyonu

• Antik Syedra, Leartes ve Naula kalıntıları.

• Şehir içinde bulunan Tarihi müzelerde bulunan eserlerin keşfedilmeyi bekleyen gizemli öyküleri.

• Antalya ve çevre illerinde hayvanat bahçesi ve Alanya Dolphinariumla ailece yapacağınız ziyaretler sizleri bekliyor.

• Ve ailece piknik yapmanız ve kahkaha dolu anlar için sahil kenarında doğal parklar.

Antalya özellikle Alanya’da gezmeniz gereken ama gezmek için zamanınızın yetmeyeceği daha pek çok doğanın mucizesi yerler bulunmaktadır. Alanya’da yerleşik bir hayat ve tüm bu yerleri görmek için bize ulaşın.

Yerleşik hayat

Akdeniz ülkelerinin ortak noktası aynı iklim özelliklerine ve aynı denize komşu olmalarıdır. İtalya ve Yunanistan’da birer Akdeniz ülkesidir. Coğrafi özellikler ve iklim birbirine benzemektedir. Ama Antalya’da yaşam daha renkli hayat daha eğlenceli ve en önemlisi daha ekonomiktir.

Yaşadığınız yerde daimi olmanız sizin her konuya hakim olmanız ve bulunduğunuz bölgenin yerel ve kültürel özelliklerine, gelenek ve göreneklerine dair, daha çok bilgiye sahip olmanız demektir. Bu bilgiye sahip olmanızın avantajlarını sıralamak gerekirse:

1. Kılık kıyafet: Türkiye Cumhuriyeti Laik bir devlettir. Herkes kendi özgür ve hür düşüncesine göre giyinmekte serbesttir. Küçük kasaba veya köylerde daha mutaassıp kıyafetler tercih edilir.

2. Toplum davranış modeli: Türk toplumumun en belirgin özelliği misafir perver olmalarıdır. Yardım sever insanlardır. Bu tür insanların yanı sıra kötü niyetli insanlara karşı her zaman dikkatli olmalıyız.

3. Din: Türkiye Cumhuriyeti Müslüman bir ülkedir. Dikkat etmeniz gereken en önemli konu, kutsal yerleri yani camileri ziyaretlerinizde kıyafetlerinizin özenli olmasıdır. Unutulmaması gereken diğer bir nokta da camilere ayakkabılarla girmemeniz gerektiğidir.

4. Hizmetler: Türkiye’de bazı bölge restoranlarda faturalara yansıtılan %5 veya %10 arasında hizmet bedeli uygulaması vardır. Ama siz, geçirdiğiniz muazzam bir akşamın ardından dilediğiniz tutarda bahşiş verebilirsiniz.

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği ve bölgenin güzelliklerine, doğaya, iklimine ve ekonomik olmasına aşık oldukları Antalya’ya sonra ki gelişlerinde kesinlikle yerleşik hayatı isteyen insanlarla doludur.

Multivilla ailesi olarak biz Antalya, Alanya, Belek, Gazipaşa ve diğer yerlerde yaşamaya karar vermeniz durumunda, sizin için uygun ev temin etmemizin dışında sizlere, bu bölgede yaşam ve sosyal konularda da danışmanlık hizmeti vereceğiz.

Bizimle iletişim kurmak için +90 (242) 512 20 32, WhatsApp & Viber +90 (536) 985 34 28 numaralı telefonlardan ve info@multi-villa.com adresinden ulaşabilirsiniz.


Bakınız ayrıca:

Ürün arama