Multivilla Gayrimenkul inşaatçıdan
+90 (242) 512 20 32
+90 536 985 34 28

Türkiye'de Ticari Emlak

Sıralama
  • Fiyata göre
  • Oda sayısına göre
  • Denize mesafeye göre
  • Date added

Ticari emlak kelimesinin karşılığına baktığımızda, taşınmaz mülklerimizin ticari amaçlı kiraya verilmesi ( Banka, restoran, alışveriş merkezi, gıda sektörü) veya satma-satın alma işlerini kapsayan hareketlerin tümüdür.

Türkiye de ve Dünya da zorlu ekonomik zamanlarda bile, büyüme ivmesinde düşüş yaşanmayan tek sektör gayrimenkul sektörüdür. Bu koşullarda Antalya’nın metrekare üzerinden fiyat artışı verilerine bakacak olursak, yıllık ortalama %23 oranında yükselme görülmüştür. İlçelerine baktığımızdaysa Alanya %2,2’ lik bir artışla birinci sırada yer almıştır. Bu oranların her yıl artması da yatırımcıları gayrimenkul sektörüne yöneltmiştir. Multivilla Alanya başta olmak üzere Akdeniz kıyılarında ve Türkiye’nin turizm bölgelerinde kar amacı güdülen ticari yatırımlarla müşterilerine her yıl kazandırmaya devam ediyor.

Doğru yatırım nedir? Yatırımları, hedeflenen kar oranlarına ulaştırmak için doğru zamanda akıllıca yapılan alım veya satım işlemlerinin tamamıdır. Multivilla sizin doğru yatırım rehberiniz olmaya devam ediyor. Türkiye'de Ticari amaçlı gayrimenkul, en iyi nasıl değerlendirilir? Sektörel büyüme oranlarında gayrimenkulün büyüme hacmi nedir ve bu büyümeden nasıl faydalanabiliriz? Bunun gibi daha birçok sorunun cevaplarını uzman arkadaşlarımızdan alabilirsiniz.

Birçok Avrupa ülkesi ve Norveç’ in yanı sıra başta Rusya Federasyonu ve Türk Devletlerinin iş adamları Türkiye’nin yatırım için potansiyel bir ülke olduğunun bilincindedirler.

Neden Türkiye Neden Ticari Gayrimenkul?

Dünya ekonomisinin altın kaynağı kabul edilen gayrimenkul sektörü, 2008 de ABD de yaşanan deflasyonla küresel krize sebep olmuş ve Dünya piyasasında özellikle AB piyasasında durgunluğa neden olmuştur. Krizin toparlanma süreci ancak 2013 yılında gerçekleşmiştir.

2008-2009’da küresel krize bağlı olarak yaşanan ekonomideki yavaşlama, Türkiye deki yansıması ve konut fiyatlarında talebin toparlanması, fiyatların tekrar piyasa normallerine ulaşması çok kısa bir süre de olmuştur. Bu oluşum Türkiye deki ticari gayrimenkul ekonomisinin balon olmadığının en büyük göstergesidir. Bu istikrarlı gidişat, yatırımcıları risk almadan ilerletmiştir.

Türkiye de popülasyon oranlarının yükselişte olmasına bağlı olarak arz ve talep sekmenleri sürekli hareketlilik göstermektedir. Bu artış oranları da Türkiye deki gayrimenkul stoklarının hızlı bir şekilde erimesine ve talep ivmesinin yükselmesini sağlamıştır.

Ticari gayrimenkul değerlemesi yaparken alıcının ilk tercih unsuru, metrekare başına düşen insan sayısı ve popüler bölge olmasıdır. Merkeze yakınlık, yeni veya eski bina olması, hastane veya okula yakın olması, kolay ulaşılabilir olması, manzarası gibi seçenekleri de sıralayabiliriz.

Son yıllarda Türkiye kalkınmasının ekonomik göstergeleri istikrarlı bir büyüme gösteriyor. Türkiye İstatistik Kurumunun verilerine göre, 2011 yılından bu yana, GSYİH büyüme oranları % 6 olarak gerçekleşti. Bu büyüme oranları kar oranlarıyla doğru orantılıdır. Bu oranlar doğrultusunda Türkiye, özellikle turizm bölgelerimiz Antalya ve Alanya yıllık yatırım ve büyüme oranlarıyla tam bir büyüme göstermiştir.

Ticari gayrimenkul sektörü birçok sektöre hizmet vermektedir, bunların başında da turizm sektörü gelmektedir. Özellikle yılın dokuz ayı güneş alan Alanya bölgesi ticari gayrimenkul piyasasında yoğun hareketler izlediğimiz ve konut talebinin her yıl artışta olduğu bir bölgemizdir. Bu yoğun talebin karşılanması da yeni projelerin temellerinin atılmasıyla gerçekleşmektedir.

CB Richard Ellis (CBRE) emlak ajansının 2015 son çeyreğinde hazırlamış olduğu rapora göre, ticari gayrimenkul ve konut arzındaki büyüme oranları son beş yıl için ortalama %25 olarak gözlemlenmiştir.

Türkiye Merkez Bankası son dört yıllık raporlarına göre ticari gayrimenkulün amorti süresinin diğer sektörlere oranla daha az olduğunu açıklamıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, yurt dışı yatırımcılarını ülkeye çekmek için yeni düzenlemeler getirdiği 2006 yılında yürürlüğe koyduğu yasalarla hızlı bir yükselişe geçmiş ve bu süreç bugüne kadar devam etmiştir.

Gayrimenkul sektörü diğer sektörlerle doğrudan bağlantılıdır ve bütün olarak bakılmalıdır. Pazarla ilgili araştırmalarımız ve birebir deneyimlediğimiz sektörel çalışmalarımızla ilgili merak ettiklerinizi sorun, cevap verelim.

Ticari Gayrimenkul Yatırımlarının Türleri:

Ticari gayrimenkul yatırımları genel olarak, mülkün iki yöntemle pazara sürülmesiyle olur. Biz bu noktada ticari gayrimenkul yönetimine birkaç başlıkla değineceğiz.

1. İnşaat projesi yatırımı: Proje üzerinden inşaat aşamasındayken yapılan erken alımlarda, projenin tamamlanmasıyla satılan ticari mülkün %20, %40 oranında kar payı bırakmasıdır. Burada dikkat etmeniz gereken birkaç önemli hususun başında, yatırım yapacağınız proje sahibi firmanın Multivilla gibi yurtiçi ve yurtdışı piyasasına ve pazarına hâkim, etkin olarak kullanabilen, güvenilir bir firmayı tercih etmenizdir.

2. Ticari gayrimenkulün satılması: Elinizde bulunan mülkün ticari amaçla banka, restoran, alışveriş merkezi ve benzeri kullanım amaçlı kurumlara kar elde etmek maksadıyla satmanız durumunda, yüksek meblağlarda kazanç sağlamanız mümkündür.

3. Kiralama: Ticari konutunuzun, özel sektöre veya kurumlara kiraya verilerek, aylık belirli oranlarda kazanç elde edilmesi işidir. Aylık düzenli gelirinizin olmasının daha uygun olduğuna karar vermeniz durumunda ilk tercihiniz olacaktır.

Bu seçeneklerden her birinin kendi alanlarına göre farklı özellikleri ve buna bağlı olarak riskleri vardır. Bu adımı atmaya karar vermeden önce, Multivilla’ nın alanında uzman ekibinden iş ve vergilendirme alanındaki Türkiye Cumhuriyeti'nin yasal çerçevesiyle ilgili bilgi ve yönlendirme alınız.

"Multivilla" bünyesinde bulunan ticari arsa ve gayrimenkullerimizi web sayfamızdan inceleyin. Aklınızda planlarını oluşturduğunuz yatırım şekli ve modeli için size en uygun arsa veya ticari konutla ilgili detayları danışmanlarımızdan öğrenin. Bölge ve sektör uyumu fizibilite raporları için fikir almaktan çekinmeyin.

Web sayfamızda bulunan ‘Ticari Gayrimenkul’ portföy sayfamızda fotoğrafları ve ön bilgileri inceledikten sonra, portföy danışmanlarımızdan ticari portföy turları için randevu alınız.

Yurtiçi veya yurtdışı ulaşım bilgilerinizi mail atınız. Dilerseniz, havaalanı transferlerinizi yapabiliriz. Bu geziyle gayrimenkulleri birebir yerinde ve çevre etkenlerle beraber görmüş olacaksınız. Sizin için en uygun yatırıma sizin seçtiğiniz portföy üzerinden mali raporlamalarıyla ve danışmanlarımızla beraber karar veriniz. Anlaşmaya varıldığı takdirde uçuş maliyetiniz firmamızca tarafınıza geri ödenecektir.

Yapılan antlaşma sonrasında, evrak işlemlerinizin hepsi artık Multivilla’ nın takibinde olacaktır. Siz ziyaretinizin keyfini yaşarken ekibimiz sizin için tüm sıkıcı işlemleri tamamlayacaktır.

Aklınızda netleşmeyen her sorunuz için sizlere cevap vermekten memnuniyet duyarız.

İletişim ve her türlü sorularınız için;

• Türkiye : +90 (242) 512 20 32, WhatsApp & Viber +90 (536) 985 34 28

• E-posta: info@multi-villa.com

• Posta: Kestel Mahallesi sahil yolu caddesi No: 21

Multiplaza 07450 Alanya / Antalya / TÜRKİYE


Bakınız ayrıca: